چطور موهایمان را دکلره کنیم ؟

0
60
دکلره مو ، رنگ مو ، ارایش مو

این مطلب در مورد آموزش دکلره بر روی موی کاملا طبیعی و مویی که رنگ طبیعی خودش را دارد است چون هر مدل از مو روش و نکات خود را دارد، مثلا موی رنگ شده و مویی که قبلا دکلره شده و موی مشکی هر کدام روش خاص خودش را برای دکلره دارد.
قبل از دکلره برای جلوگیری از حساسیت و التهاب ابتدا روی قسمتی از موها آزمایش کنید ممکن است دچار حساسیت شوید که در این صورت از مصرف آن خودداری کنید.
در هنگام دکلره برای تست کردن موها برای اینکه بفهمیم مو سوخته است یا خیر تکه هایی از مو را بکشید ، اگر مو کش آمد یعنی موی سرتان سوخته برای همین بلافاصله مو را بشویید تا سوختگی مو بیشتر نشود.

اکثر خانمها رنگ روشن را دوست دارند مخصوصاً اگر این رنگ با دکلره به دست بیاید ،برای اینکه یک دکلره خوب و بدون سوختگی مو داشته باشیم باید از دقت و مهارت کافی برخوردار باشیم اول از همه باید در انتخاب پودر دقت کنیم همیشه سعی کنیم لوازم آرایشی را از مغازه های معتبر بخرید در ضمن فروشنده مغازه باید اطلاعات کافی درمورد محصولاتش داشته باشد و مهمتر از همه اینکه با شما صادق باشد، بگذارید در این رابطه یک خاطره تعریف کنم، من چند روز پیش برای خرید به داروخانه رفتم خانمی آمد برای خرید یک شامپو از فروشنده پرسید “آیا این شامپو خوب هست یا نه؟” خیلی برام جالب بود که فروشنده گفت “راستش را بگویم نه ” پیش خودم فروشنده را تحسین کردم که با مشتری صادق بود . در ادامه در مورد دکره کردن مو آموزش و نکاتی میگوییم.


انواع پودر دکلره

دو نوع پودر دکلره در بازار داریم :

  1. سفید رنگ
  2. آبی رنگ

پودر سفید برای موهای خیلی ضعیف و نازک و پودر آبی مناسب کسانی است که موهای ضخیم دارند .


از کجا بفهمیم پودر دکلره ای که خریدیم خوب است؟


توجه داشته باشید که پودر دکلره خوب نباید غبار داشته باشد،
از فاصله تقریبی ۳۰ سانتی متری پودر را داخل ظرف بریزید، نباید هیچ غباری بلند شود و نباید گلویمان بسوزد.
وقتی پودر با اکسیدان ترکیب میشود نباید کف کند .


از کجا بفهمیم پودر دکلره مان مو را براق میکند ؟


مطمئنم همه شما موقع استفاده از پودر از دستکش استفاده می‌کنید ولی بهتر است یک مقدار از پودر را که درست کردید با دستتان مالش بدید سپس دستتان رو بشویید ، اگر حتی بعد از شستن دستتان چربی روی پوست دستتان حس کردید، بدانید این پودر باعث براق شدن مو میشود ، این یک نکته مثبت شناخت یک پودر مناسب است که حاوی مقداری چربی هست.


موی سر برای دکلره چگونه باشد بهتر است؟


بهتر است موهای شما کمی چرب باشه یعنی چند روز از حمام رفتن شما گذشته باشد. وقتی پوست سر چرب باشد آسیب مواد دکلره به مو کاهش میابد، موهای سر را مثل موقعی که میخواهید کوتاهی انجام دهید تقسیم کنید، ،دور تا دور پوست سر را یعنی مرز بین رویش مو و پوست سر را با کمی وازلین چرب کنید، حالا پودر دکلره رو در ظرف پلاستیکی بریزید و اکسیدان رو هم به اون اضافه کنید.


برای دکلره از اکسیدان نمره چند استفاده کنیم؟


تا چند سال پیش برای دکلره از اکسیدان نمره ۳ یا ۱۲ درصد استفاده می‌شد ولی آرایشگرها ترجیح دادند اکسیدان نمره ۲ یا ۹ درصد استفاده کنند تا آسیب کمتری به موها برسد مگر در موارد خیلی ضروری که فرد مصر باشد که موهایش به رنگ خیلی خیلی روشن یا پلاتینه دربیاید ، در این مواقع از اکسیدان نمره ۳ یا ۱۲ درصد استفاده کنید .

مواد دکلره ، اکسیدان مو ، ویتامینه مو ، پودر دکلره
مواد دکلره از راست به چپ : اکسیدان ، ویتامین مو ، پودر دکلره

نسبت پودر دکلره به اکسیدان


حال اکسیدان را با پودر مخلوط کنید نسبت اکسیدان با پودر باید به گونه ای باشد که مواد مثل ماست شود، یعنی نه خیلی سفت و نه خیلی شل .


مراحل دکلره کردن مو

مراحل دکلره مو ، موی بعد از دکلره ، بلند کردن مو با دکلره
قبل و بعد از دکلره مو

دکلره کردن مو پشت سر

بعد از مخلوط کردن مواد از پشت سر شروع کنیدو موها رو با شانه دم باریک جدا کرده لایه لایه در دست گرفته و مواد را با قلمو به روی مو بزنید و مو را آغشته به مواد کنید.


دکلره کردن موی دوطرف بناگوش


وقتی پشت سر را دکلره کردید دوطرف بناگوش را هم لایه لایه مواد بزنید ،ابتدا از یک سمت به سمت دیگر، توجه داشته باشید مواد را باید یک دست بر روی موها بزنید یعنی نباید جاههای مختلف کمتر و بیشتر از جاهای دیگر باشد، در حین انجام این کار سعی کنید قلمو به پوست سر برخورد نکند.


دکلره کردن موی بالای سر


وقتی که موهای دو طرف گوش را دکلره کردید بهتراست برای دکلره تاپ سر یا موهای بالای سر یک مکث ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای داشته باشید، سپس دکلره کنید دلیلشم این است که بالای سر از جاهای دیگر سر گرم تراست و خیلی زودتر رنگ باز میکند .

بعد از اینکه کل سر دکلره شد یک کلاه یا نایلون بزرگ روی سر قرار دهید و تقریباً به مدت نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه صبر کنید ولی توجه داشته باشید تو این فاصله حتماً دو سه بار مو را چک کنید مثلاً یک ربع که میگذرد کلاه رو بردارید و مو را کمی زیر و رو کنید .
زیر مو چون گرمتر است به احتمال زیاد زودتر رنگ باز کند ، اگر دیدید زیر موها زودتر رنگ باز کرده این قسمت ها را از هم باز کنید مواد اضافی رو با ته شانه از روی اون قسمت هایی که روشنتر شده پاک کنید و به بقیه قسمت های مو که هنوز به درستی رنگ باز نکرده بمالید و دوباره کلاه را بگزارید بعد از اتمام مدت زمانی که گفتیم کلاه روی سر باشد مو را با آب ولرم متمایل به سرد شستشو دهید اگر بعد از شستن سر مشاهده کردید که مو هنوز به پایه مورد نظر نرسیده باید یک بار دیگر مو را دکلره کنید البته به شرطی که موهای شما مقاومت لازم را داشته باشد.

بعد از دکلره ، رنگ بعد از دکلره مو
بعد از دکلره

شارژ مجدد دکلره


برای شارژ مجدد دکلره موهای شما باید کاملاً خشک باشد بعد از خشک کردن موها دوباره مواد درست کنید اگر موهای شما هنوز به پایه دلخواه نرسیده است مواد را دوباره مثل قبل به موها بزنید ولی اگر قسمتهایی از مو به پایه دلخواه نرسیده بود شما باید مواد را فقط به آن قسمتهایی که به پایه مورد نظر نرسیده بزنید که به اصطلاح لکه گیری می گوییم.

بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دوباره موها را با آب ولرم مایل به سرد بشویید اگر از رنگ مورد نظر دکلره (پایه مورد نظر) راضی هستید میتوانید دیگر رنگساژ نکنید در اکثر کشورهای اروپایی وقتی موها را دکلره می کنند دیگر رنگساژ نمی کنند و همان حالت موها را رها می کنند ولی در ایران اکثراً رنگ را رنگساژ می‌کنند .

حالا نوبت رنگساژ مو است .


چگونه بعد از دکلره موها را رنگساژ کنیم؟


وقتی کاتالوگ رنگ را نگاه می کنیم رنگ مورد نظر را انتخاب و از فروشنده می خواهیم که این رنگ را به شما بدهد ،شما هر رنگی را برای رنگساژ دکلره انتخاب میکنید باید یک درجه پایین تر از پایه دکلره تان باشد مثلاً اگر رنگ پایه دکلره شما به هشت رسیده ، رنگ انتخابی شما باید شماره ۷ باشد .
اکثر رنگساژها ترکیبی هستند که در این مورد فروشنده به شما کمک میکند، حتی بعضی از مغازه ها رنگ ها را ترکیب می‌کنند و به شما میدهند این شکل استفاده هزینه شما را پایین میاورد چون دیگر نیازی نیست از هر رنگ یکی بخرید.

تناژ یا تم رنگ مو

انگلیسیفارسیکد
NaturalطبیعیN
CendreدودیC
RedقرمزR
MookaموکاW
VioletشرابیV
MattماتM
AshخاکستریA
GoldطلاییG
Red fullقرمز آتشینRF
KopperمسیK


در اکثر رنگساژها باید خیلی کم واریاسیون نقره ای بریزیم همچنین اکسیدان مورد استفاده ۶ درصد هست، برای شفافیت و براقی مو ، رنگساژ را غلیظ درست کنید البته درستش این است که بگوییم موها رو بعد از دکلره رنگ می کنیم و نه رنگساژ ، چون در دکلره این رنگ را به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه روی سر قرار میدهیم ولی رنگساژ را اکثراً خیلی رقیق درست می کنیم و مدت زمان گذاشتنش روی سر کمتر است ،بعد از رنگساژ مو را شستشو دهید ، توجه داشته باشید در زمان شستشو به سر شامپو نزنید ،اجازه دهید چند روز بگذرد و بعد شامپو بزنید، پیشنهاد میکنم اگر میخواهید سرتان را با شامپو بشویید ، از شامپو مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید چون باعث تثبیت رنگ مو رنگ شده میشود.

به هیچ وجه به مو سر صابون نزنید چون صابون باعث کدر شدن رنگ موهای رنگ شده میشود.


توصیه هایی برای مو دکلره شده


بهتر است تا چند هفته بعد از دکلره مو به استخر نروید چون کلر موجود در آب استخر بر روی رنگ مو ها تاثیر میگذارد فراموش نکنید که موی دکلره شده نسبت به گرما و نور آفتاب حساس تر است .سعی کنید زیاد از اتوی مو و سشوار استفاده نکنید توجه داشته باشید که پودر دکلره بعد از مدت زمان تعیین شده استپ کرده و رنگ بیشتری باز نمیکنه و برعکس باعث تخریب مو میشود.

اینم از آموزش امروز که طرز دکلره کردن مو در خانه بود. امیدوارم راضی باشید لطفاً تجربیاتتان را در اختیار من قرار بدید و اگر سوالی داشتید همین پایین بپرسید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید