عمر مفید محصولات آرایشی چقدر است؟

0
394
عمر محصولات ارایشی بهداشتی ، تاریخ انقضا محصول ارایشی

تاریخ انقضا درج شده بر روی محصولات آرایشی صرفا تخمینی است ، نوع نگهداری محصولات در انبار کارخانه ها ، فروشگاه ها و مصرف کنندگان در تاریخ انقضا محصول تاثیر گذار است. همچنین برعکس اگر محصول در شرایط ایده ال نگهداری شود ممکن است فراتر از تاریخ انقضایش هم بتوان استفاده کرد.

عواملی که بر روی تاریخ انقضای محصول آرایشی تاثیر منفی میگذارد و باعث فاسد شدن محصول میشود عبارتند از :

  • دمای زیاد محل نگهداری محصول
  • تابش مستقیم نور آفتاب به محصول
  • باز بودن مداوم در محصول
  • تست شدن محصول توسط افراد مختلف


در مورد محصولات آرایشی دو تاریخ مختلف داریم که عبارتند از:
دوره بعد از باز شدن محصول : بر روی محصولات آرایشی اغلب عکس یک ظرفی که درش باز شده است وجود دارد که روی آن ظرف یک عدد همراه با حرف M وجود دارد ، حرف M به معنای ماه (Month) است و عدد رویش تعداد ماه است به طور مثال 6M به معنای6 ماه مهلت مصرف بعد از باز شدن درب محصول است .

تاریخ انقضای محصول : تاریخ انقضا محصول تاریخیست که با فرا رسیدنش چه درب محصول باز باشد چه بسته و چه مصرف شده باشد یا نشده باشد باید محصول را دور انداخت. در بسیاری از محصولات آرایشی تاریخ انقضا محصول درج نشده و این کار را برای مصرف کنندگان سخت میکند.

یک نگرش رایج اما غلط در مورد محصولات آرایشی بدون تاریخ تولید این است که یا محصول تقلبیست و یا اینکه از عمد تاریخ تولید را از روی بسته محصول پاک کرده اند چون محصول فاسد است.

طبق قوانین اتحادیه اروپا محصولاتی که زیر سه سال تاریخ انقضا دارند الزام به درج تاریخ تولید بر روی جعبه محصول دارند و محصولات بیش از این مقدار ملزم به درج تاریخ تولید نیستند.

پس یعنی اگر محصولی را دیدید که تاریخ تولید بر روی جعبه محصول نیست به این معنیست که محصول تاریخ انقضایش سه سال بعد از تاریخ تولید و یا بیشتر از سه سال است.

اما راهی برای فهمیدن تاریخ تولید محصولات آرایشی که بر رویشان تاریخ تولید وجود ندارد است.

فهمیدن تاریخ تولید از طریق کد سری ساخت (batch code) است این کد بر روی جعبه محصول به شکل مهر شده یا چاپی درج شده است. اما مشکل اینجاست که وقتی این کد را بار اول میبینید برایتان هیچ معنا و مفهوم خاصی ندارد . استاندارد عمومی برای تمام محصولات آرایشی جهت درج سری ساخت وجود ندارد. هر برند و شرکت آرایشی قوانین سری ساخت گذاری خودش را دارد. پس چه کار کنیم؟
وبسایتی به آدرس checkfresh.com وجود دارد که در آن اسم شرکت را وارد میکنید ، سپس سری ساخت را هم وارد میکنید و به شما تاریخ تولید محصول را نمایش میدهد.

سری ساخت محصولات ارایشی

در قسمت Cosmetic brand ، اسم برند لوازم آرایشی خود را انتخاب کنید ، همانطور که در عکس میبینید پس از انتخاب نام برند در پایین صفحه یک سری نمونه کد سری ساخت را نامایش داده تا نشان دهد سری ساخت هر شرکت و برند به چه شکل و قالبی بر روی محصولات است.

تاریخ تولید لوازم ارایشی

پس از انتخاب نام محصول یک کادر دیگر برای شما ظاهر میشود که اسم این کادر Batch code است . در این کادر سری ساخت محصول (Batch code) را وارد کنید. سپس دکمه check را بزنید.

من در سایتcheckfresh.com شرکت Mac را انخاب کردم ور در قسمت Batch code ، سری ساخت A20 را وارد کردم اطلاعاتی که داد در تصویر زیر میبینید.

تاریخ تولید ارایشی

تاریخ تولید محصول (Production date) دومین ماه سال 2020 است ) 02-2020(.
در قسمت Age مدت زمانی که از تولید محصول گذشته است را مشخص میکند که خودمان هم پس از فهمیدن تاریخ تولید میتوانیم حساب کنیم .

نکته : همانطور که در عکس میبینید در قسمت Note نوشته شده که کدهای سری ساخت هر ده سال یکبار تکرار میشوند .یعنی محصولی با همین سری ساخت 10 قبل هم تولید شده است . برای هر شرکت متفاوت است ولی در اکثر شرکتها همان ده سال است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید