چرا رنگدانه رژلب از حشره بدست میاید؟!

0
610
رنگ قرمز رژ لب ، کانچیل ، کارمین

از حشره ای به اسم Cochineal یا کارمین رنگ قرمز تولید میشود.اسم این رنگ اسم همین حشره است و قرن هاست در رنگ آمیزی پارچه ، دارو و مواد آرایشی مورد استفاده قرار میگیرد. در لوازم آرایشی ، cochineal برای رنگ کردن ، سرخ نمودن لب در رژ لب ، و برای زیر چشم در سایه چشم استفاده می شود.

رنگ ایجاد شده از این حشره که به نام cochineal است بسیار زیبا است رنگی روشن ، سرزنده و شفاف است.

از قرن 15 تاکنون از حشره ای به اسم کاچینیل برای تولید رنگدانه های رژلب استفاده میشود. در قرن 19 رنگدانه های سنتزی که از قطران بدست می آیند جایگزین این حشره شد. اما چون لبها را خشک میکنند و باعث سوزش لبها میشوند این حشرات دوباره جایگزین شدند.

منبع Cochineal حشره ای ماده است این حشره آفت است و از شیره گیاهان به‌ویژه انواع کاکتوس تغذیه می‌کند ، بومی مکزیک ، آمریکای مرکزی و جنوبی است. در این کشورها توسط بومیان قرنهاست که برای ساخت رنگ قرمز کاربرد دارد . با ورود اسپانیاییها به مکزیک در دهه 1500 و آشناییشان با این حشره و ساخت رنگ با این حشره ، سایر نقاط جهان با این رنگ آشنا شدند. و هنوز هم به عنوان انتخاب اول برای ساخت رنگ قرمز کاربرد دارد.

چگونه رنگ قرمز این حشرات استخراج میشود؟

حشره کاچینیل بر روی کاکتوس زندگی می‌کند و تمام مراحل زندگی خود را از بیرون آمدن از تخم تا بلوغ و مرگ بر روی این کاکتوس سر می‌کند. جنس نر حشره قرمزدانه مکزیکی بال دارد و جنس ماده فاقد بال است. این حشره به کمک تارهایی عنکبوت یا با کمک باد میتواند مسیرهای طولانی را بین گیاهان یا برگه‌های کاکتوس جابجا شود.

حشره کاچینیل بر روی کاکتو ، کارمین در در کاکتوس ، کارمین در رژ لب


برای تولید تجاری رنگ کارمین ، حشره کوچینال به مدت سه ماه پرورش داده می شود و سپس جمع آوری می شود.
بدن این حشره ماده‌ای به نام اسید کارمینیک دارد که وسیله دفاعی آن در برابر دیگر حشرات است و همان ماده رنگی است.
ماده رنگی از بدن حشره ماده استخراج می گردد. قبل از تخم ریزی و در آستانه تخم ریزی ، در سپیده دم زمانی که هنوز پراکنده نشده اند این حشرات با دقت از کاکتوس ها جدا شده و درون کیسه قرار می گیرند. کیسه ها به کارخانه تولید منتقل می شوند و در آنجا ، حشرات درون مخزنی پر از آب داغ ریخته میشوند و این حشرات در معرض نور خورشید یا گرمای اجاق گاز کشته می شوند. لازم به ذکر است که ظاهر های مختلف رنگ کوچینال تجاری ناشی از روشهای مختلفی است که در طی فرآیند تولید رنگ به کار گرفته میشود است.برای تولید یک پوند (454 گرم) از این رنگ حدود 70،000 حشره نیاز است. بدن این حشره بین 18-20٪ اسید کارمینیک دارد.
آن بخشی از حشره که بیشترین مقدار کارمین را دارد ، شکمش است که تخمهای بارور شده حلزونی شکل را در خود جای داده است. پس از خشک شدن ، فرایندی آغاز می شود که به موجب آن شکم و تخمک های بارور شده از بقیه قسمت های آناتومیکی جدا می شوند. سپس این مواد را بصورت پودر خرد کرده و پخته می کنند تا حداکثر مقدار رنگ را بدست آورند. این محلول پخته شده فیلتر شده و فرآیندهای خاصی انجام می شود که باعث می شود تمام ذرات کارمین به ته ظرف پخت رسوب کنند. مایع برداشته شده و ته ظرف کارمین خالص است.

حدود ۱۷ تا ۲۴ درصد اسید کارمینیک در حشره و تخم‌های آن وجود دارد که با استخراج و مخلوط کردنش با املاح آلومینیوم و کلسیم رنگدانه سرخرنگ کارمین یا قرمزدانه به‌دست می‌آید که در رنگ‌های خوراکی، رنگرزی و لوازم آرایشی کاربرد دارد.
در حین تولید می توان از مواد مختلف دیگری ، از جمله کلرید استان ، اسید سیتریک ، بوراکس یا ژلاتین استفاده کرد.

از سال 2005 ، پرو (بزرگترین صادر کننده) 200 تن رنگ cochineal در سال و جزایر قناری 20 تن در سال تولید می کردند. شیلی و مکزیک نیز اخیراً صادراتش را آغاز کرده اند …

cochineal اغلب در صنایع آرایشی و بهداشتی و نساجی مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین یک رنگ رایج است که در صنایع غذایی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا مصرف کارمین (خوردنش) ضرر دارد؟

در سالهای اخیر ، رنگ cochineal به طور فزاینده ای رایج شده است ، زیرا مصرف کنندگان خواستار استفاده از رنگهای طبیعی و طعم دهنده های “طبیعی” هستند و تمایلی به استفاده از رنگهای نفتی و شیمیایی که عمدتا در صنعت آرایش امروزه مورد استفاده قرار می گیرد ، ندارند. کاچینیل از رنگهای شیمیایی و نفتی متمایز است ، کارمین طبیعی و غیر سمی است .
رنگهایی مانند Red 40 وجود دارد و توسط برخی از صنایع ارایشگری و غذایی در کالاهای مصرفی شان استفاده میکنند که رنگ مصنوعی و شیمیایی هستند. اما کارمین رنگ شیمیایی یا مصنوعی نیست .

بسیاری از صنایع ارایشگری ، نساجی و غذایی هنوز هم cochineal را به عنوان یک منبع طبیعی و تجدید پذیر استفاده میکنند ، و مطمئناً از رنگهای مصنوعی ایمن تر است.
بعضی از شرکتهای دیگر هم هستند که تمامی این رنگها حتی کارمین که مصنوعی هم نیست استفاده نمیکنند .
به طور مثال بعضی از شرکتهای ارایشگری در محصولات ارایشی شان از رنگهایی که پایه گیاهی دارند استفاده میکنند . این شرکتها اغلب مورد حمایت وگانها هستند و از آنها خرید میکنند.
بسیاری از وگانها (گیاه خواران) از محصولات که پایه حیوانی در آنها استفاده شده ، استفاده نمیکنند. و به استفاده نکردن از حیوانات و حشرات در خورد و خوراک و پوشاک و در کل زندگیشان افتخار میکنند.
در کنارش شرکتهایی که محصولات به اصطلاح مناسب وگانها را تولید میکنند هم به این موضوع افتخار میکنند و این موضوع را همیشه در همایشها و سمینارهایشان میگویند و بر رویش تاکید دارند.
این شرکتها از هرگونه استفاده از محصولات حیوانی در محصولاتشان خودداری میکنند . یکی از این شرکت ها که در تولید محصولات آرایشی وگان فعال هست شرکت آرایشی axiology است.

از کجا بفهمیم رنگ کارمین در کدام محصولات وجود دارد؟

خبر خوب برای کسانی که به دنبال جلوگیری از بهره‌برداری از حیوانات برای راحتی زندگی انسانها هستند این است که ، اسم این ماده باید در هنگام استفاده از آن به عنوان یک افزودنی غذایی روی برچسبهای بسته بندی قرار گیرد ، زیرا مشخص شده است که در برخی موارد باعث ایجاد واکنشهای آلرژیک شدید ، حملات آسم و شوک آنافیلاکتیک می شود.
به دلیل اعتراض افرادی که نگران سلامت جامعه هستند همچنین به دلیل نگرانی افرادی که مقید به اخلاقیات یا دینشان هستند ، از تاریخ 5 ژانویه 2011 ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آیین نامه جدید را به کلیه تولید کنندگان مواد غذایی و آرایشی ابلاغ کرد و گفت : محصولاتی که حاوی cochineal هستند باید بر روی برچسب محصول نام این ماده رنگی به عنوان ماده تشکیل دهنده محصول نوشته شود.

ممکن است نوشتن اسم “عصاره حشره” در لیست مواد تشکیل دهنده اقلام خوراکی برای فروش این کالا ها بد باشد ، بنابراین شرکت ها تمام تلاش خود را برای مخفی نمودن اسم واقعی این ماده با نام های مختلف انجام میدهند. فقط کافی است لیست مواد تشکیل دهنده اقلام خوراکی خریداری شده از فروشگاه ها را بررسی کنید.
اسامی مترادف کارمین
کارمین را با نام های مختلفی می توانید ببینید:
کارمین رد یا Carmine red
قرمز طبیعی شماره 4 یا Natural red. 4
قرمز سیر لیک یا Crimson Lake
رنگ شماه 75470 یا CI 75470
عصاره کاچینیل یا Cochineal extract
اسید کارمینین
رنگ حشرات قرمز
عصاره حلزونی

به نظر می رسد احمقانه است اما ، cochineal یک ماده معمولی در بسیاری از غذاهای فرآوری شده امروزی است ، و به وفور در نوشابه ، آب نبات ، ژله ، ماست و مربا گیلاس یافت می شود.

فرم محلول در آب کارمین نیز در بعضی از نوشیدنی های الکلی مانند کامپاری مورد استفاده قرار می گیرد. فرم نامحلول در محصولات متنوعی از جمله بعضی از گوشت ها ، کالباس ها ، محصولات طیور فرآوری شده ، مارینادها ، محصولات نانوایی و تاپینگ ها ، کوکی ها ، دسرها ، بستنی ها ، فیله های پای ، مربا ، مواد نگهدارنده ، دسرهای ژلاتین ، نوشیدنی های آب میوه ، پنیر و سایر لبنیات ، سس ها و شیرینی ها استفاده می شود.
در صنعت داروسازی در قرص ها و پمادهای رنگی cochineal استفاده می شود همچنین در صنعت آرایشی برای محصولات آرایش مو و پوست ، رژ لب ، پودرهای صورت ، برای قرمزی استفاده می شود.
به گفته یکی از توزیع کنندگان کارمین ، از این محصول در صنایع زیر استفاده میشود :

صنایع غذایی – ماهی ، گوشت منجمد و غیره
صنعت نوشیدنی – نوشابه ، نوشیدنی میوه ای ، نوشیدنی انرژی زا و غیره
نوشیدنی های الکلی – محصولاتی با pH پایین که به رنگ قرمز یا نارنجی احتیاج دارند
صنایع لبنی – ماست ، بستنی و نوشیدنی های لبنی
شیرینی – آب نبات ، مواد شیرینی پزی ، شربت ، آدامس و غیره.
میوه های کنسروی و فراوری شده – انواع کنسرو میوه هایی مانند گیلاس ، مربا ، پالپ و غیره.
صنایع آرایشی – سایه چشم ، رژ لب و غیره.
غیره – سس گوجه فرنگی ، نوشیدنی های پودری ، سوپ های کم آب ، کنسرو سوپ ها و غیره.

از کارمین نیز در ساخت گل های مصنوعی ، رنگ و جوهر زرشکی استفاده می شود. رنگ قرمز روشن برای کار در آزمایشگاه میکروبیولوژی اغلب از عصاره کارمین ساخته می شود.

Ewg درباره تاثیر کارمین بر روی بدن انسان چه میگوید؟

عکس وبسایت EWG ، کارمین و سلامت انسان ، تاثیر کانچیل بر بدن


با توجه به تصویر بالا که از سایت EWG است . از نظر EWG کارمین ماده ای بی ضرر و غیر سمی است.

FDA درباره تاثیر کارمین بر روی بدن انسان چه میگوید؟

نظر FDA در مورد کارمین ، کانچیل و سازمان غذا و دارو امریکا ، رنگدانه رژ لب


از نظر FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) ماده کارمین یا رنگدانه 45470 در لیست 4 قرارداده شده و یکی از رنگ های مجاز خوراکی مورد تایید FDA است.

حشرات كوچینال حشره هایی نرم ، مسطح و بیضی شکل هستند كه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکای جنوبی و مکزیك هستند. آنها بر روی کاکتوس ها زندگی می کنند و از رطوبت و مواد مغذی گیاه تغذیه می کنند.

بنظر شما کشتن میلیاردها حشره فقط برای اینکه نوشیدنی و غذایمان رنگ قرمز داشته باشد کاری منطقی است ؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید